Poteze v odbojki

Tukaj boste lahko prebrali vse o potezah in se lahko tudi kaj naučili.

Servis:

Servis je, ko tvoja ali nasprotna ekipa servira žogo. Če žoga zadene mrežo ali zgreši nasprotnikovo polje, je naslednji servis nasprotnikov in nasprotnik dobi točko. S servisom se vedno igra začne, če serviraš odlično in nasprotna ekipa ne sprejme žoge in pristane v njihovo polje se to imenuje AS. V odbojki obstajata dva različna servisa:

Spodnji servis:

Spodnji servis je, ko tvoj soigralec ali nasprotnik udari žogo(servis). Spodnji servis se servira tako, da jo tvoj soigralec ali nasprotnik spusti žogo v roki v nizki položaj in jo udari z nasprotno roko, da izleti dol iz tvoje roke. Spodnji servis je uporabljen pri mali odbojki.

Zgornji servis:

Zgornji servis je, ko tvoj soigralec ali nasprotnik udari žogo(servis). Zgornji servis se servira tako, da jo tvoj soigralec ali nasprotnik v roki vrže v zrak in jo udari v zraku. Zgornji servis je uporabljen v vsaki odbojki razen mali odbojki.

Sprejem:

Sprejem je, ko nasprotna ekipa servira in žoga leti proti vaši ekipi. Vaša ekipna naloga je, da sprejmete žogo in jo odbijete nazaj na nasprotno stran. Obstajata dva sprejema spodnji sprejem in zgornji sprejem. Vedeti je treba tudi, da oba sprejema sta uporabljena tudi kot podaji.

Spodnji sprejem:

Spodnji sprejem je, ko daš obe roki skupaj in s tem narediš trikotnik(kot prikazano na sliki). Cilj je, da žogo odbiješ in podaš soigralcu ali je odbiješ na nasprotno stran. Spodnji sprejem je nujen pri mali odbojki, ko nasprotnik servira. Tako je po navodilih. Pri odbojki pa je odvisno od servisa nasprotne ekipe, ker lahko uporabiš tudi zgornji sprejem.

Zgornji sprejem:

Zgornji sprejem je, ko daš obe roki nad glavo, daš dlani skupaj, narediš košarico z rokami in žogo odbiješ s svojimi prsti. Cilj je enak kot pri spodnjem sprejemu, da odbiješ ali podaš žogo. Zgornji sprejem je prepovedan pri mali odbojki, ko nasprotnik servira, tako je po navodilih. Pri odbojki pa ni važno, kako sprejmeš, zgornji ali spodnji.

Podaje:

Zgornja podaja:

Je enaka, kot zgornji sprejem in je večkrat uporabljena, kot spodnja podaja. Zgornja podaja je največkrat uporabljena za podajo za napadalni udarec. Zgornja podaja ni velikokrat uporabljena za reševanje žoge, ko odleti v nevarni položaj.

Spodnja podaja:

Je enaka, kot spodnji sprejem in je manjkrat uporabljena vendar je zelo pomembna za igro. Je zelo dobra pri reševanju žoge ali pa odbijanju žoge, ko nasprotna ekipa udari z napadalnim udarcem.

Napadalni udarec:

Napadalni udarec je, ko tvoj soigralec ali nasprotnik udari žogo z veliko močjo ali če je prebrisan z malo močjo in jo udari tako, da ne gre v tvoj nasprotnikov blok. Napadalni udarec je, ko ti, soigralec ali nasprotnik gre v skok in z dlanjo udari žogo. Pri tem moraš biti pozoren, da ne s telesom udariš ali odrsaš mrežo, ker s tem podariš točko k nasprotniku.

Blok:

Blok je, ko tvoji soigralci ali nasprotniki skočijo v zrak in držijo roke naravnost gor in odpre dlani, da ubranijo napadalni udarec. Enako, kot pri napadalnem udarcu moraš paziti, da se ne dotakneš mreže in, da ne daš točke k nasprotniku.

To so vse pomembne poteze, ki so največkrat uporabljene. Če si hočete pogledati posnetke lahko greste na Poteze v odbojki(POSNETKI) ali pa kliknete, pritisnete obarvane besede.